1.ročník Žebrácké pětadvacítky

    Myšlenka uspořádat v Žebráku vytrvalecký běžecký závod vznikla při jednom z jednání hlavního výboru TJ Spartak. S nápadem tehdy přišel člen hlavního výboru, přední československý vytrvalec z období první poloviny padesátých let minulého století, mistr sportu Walter Bednář. Získal ostatní členy hlavního výboru a tak již v závěru roku 1981 byl vytvořen první organizační výbor, který započal s přípravami na uskutečnění I. ročníku závodu, který byl nazván Žebrácká pětadvacítka – silniční běh na 25 kilometrů.

Složení organizačního výboru 1. ročníku Žebrácké pětadvacítky.

Ředitel závodu                        Karel Mužík, ředitel podniku TOS Žebrák

Zástupce ředitele závodu         Josef Kuník

Tajemník                                Walter Bednář, mistr sportu

Hospodář                                Mgr. Vladimír Beneš

Rozhodčí                                 František Cirkl, Kovanda

Velitel tratě                              Ing. Josef Kadeřábek

Startér                                     Václav Bárta

Lékař závodu                           MUDr. Richard Valta

 

    Start prvního ročníku se uskutečnil o žebrácké pouti v neděli 15. srpna 1982 za účasti 127 startujících. Již tehdy se zde objevila jména tehdejších předních českých vytrvalců jako např. František Tík, Lubomír Tesáček, Pavel Broum, Jiří Čivrný, Vlasta Rulcová, Jarmila Urbanová a další.

    Trať vedla a stále vede malebnými místy jižní části chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. V době zahájení příprav na uskutečnění závodu nikdo netušil, že jeho první ročník a celá jeho další historie bude mít mezinárodní zastoupení, neboť již na start prvního ročníku přijelo pět vytrvalců z tehdejší NDR.